شروع به کار با نرم افزار CodeVision AVR

پس از نصب و اجرای این نرم افزار برای شروع پروژه ی جدید باید مراحل زیر با دقت و به ترتیب طی شود :

ابتدا ممکن است آخرین پروژه ای که کار کرده اید باز باشد آن را از مسیر File و سپس Close All ببندید .

از منوی File گزینه New را انتخاب کرده و سپس در پنجره باز شده ، Source را انتخاب و Ok کنید.

فایل c باز می شود . در این مرحله می بایست از منوی File و سپس Save as آن را با نام مناسب در همان پوشه ای که فایل پروتئوس قرار دارد ، ذخیره کنید.

از منوی File گزینه New را دوباره انتخاب کرده اما این بار در پنجره باز شده ، Project  را انتخاب و  Ok کنید.

پنجره ای مبنی بر اینکه آیا می خواهید از CodeWizard  استفاده کنید یا خیر ؟ باز می شود آن را Noکنید.

پروژه را در همان مسیر قبلی با نام مناسب ذخیره کنید.

پنجره Project Configure  باز می شود که در این مرحله می بایست فایل ذخیره شده با پسوند .C  در مرحله . را با زدن دکمه Addبه پروژه اضافه نمود.

در این مرحله به سربرگ C Compilerرفته و در قسمت Chip  نوع چیپ را روی Atmega32   قرار می دهیم و در قسمت Clockفرکانس کلاک را روی فرکانس کاری میکرو تنظیم می کنیم ) برای atmega32  کلاک در حالت default  روی 1MHZ  باید قرار گیرد ( . در نهایت پنجره Project Configureرا Okکرده و کار پروژه جدید پایان می یابد .

پروژه جدید ساخته شده است حالا باید برنامه دلخواه به زبان C را در این مرحله نوشت . پس در اینجا برنامه  نوشته شده مثال شماره 1 را تایپ می کنیم . بعد از نوشتن برنامه در محیط کدویژن می بایست از منوی Project گزینه Build  را انتخاب کنید تا برنامه کامپایل و ساخته شود. در صورت بروز error باید ابتدا آنها را برطرف کرده تا برنامه ساخته شود. ساخت برنامه بدین معنی است که فایلی با پسوند Hex  ساخته میشود که این فایل به زبان میکرو است و میتوان آن را روی میکرو پروگرام کرد یا برای شبیه سازی در proteus  به‌کاربرد .

حال نوبت به شبیه سازی پروژه در پروتئوس می رسد:

برای شبیه سازی دوباره به نرم افزار پروتئوس باز می گردیم. در نرم افزار Proteus  ، روی میکروکنترلر دابل کلیک کرده تا پنجره Edit Component باز شود. در این پنجره در قسمت Program File روی آیکون پوشه ( Browse ) کلیک کنید تا پنجره انتخاب فایل باز شود. حالا میبایست  به مسیر برنامه ای که در کدویژن نوشتید بروید و در آنجا داخل پوشه Exe شده و فایل با پسوند Hex را انتخاب کنید .

بعد از انتخاب فایل hex با دیگر تنظیمات کاری نداشته و پنجره Edit Component را و Ok  میکنیم . با این کار برنامه نوشته شده به زبان C در نرم افزار  کدویژن به داخل آی سی میکروکنترلر در نرم افزار پروتئوس ریخته می شود . حال برای شبیه سازی مدار روی دکمه Play  پایین صفحه کلیک کرده تا شبیه سازی آغاز و مدار Run شود. مشاهده می کنید که led هر ثانیه چهار بار روشن و خاموش می شود .

مرحله چهارم : پیاده سازی مدار در این مرحله ابتدا میکروکنترلر را توسط پروگرامر و نرم افزار کدویژن ، برنامه ریزی ( Program )  کرده و سپس مدار را بر روی برد برد می بندیم .

 پروگرام کردن میکرو توسط نرم افزار CodeVision

بعد از وصل کردن و روشن کردن پروگرامر خود به پورت مربوطه روی PC یا لپ  تاپ و نصب فایل درایور مربوطه ( برخی از پروگرامرها برای راه اندازی نیاز به Driver  مخصوص دارند ) مراحل زیر برای پروگرام کردن را در نرم افزار CodeVision  اجرا کنید :

ابتدا از منوی Setting ، گزینه Programmer را انتخاب می کنیم .

از لیست موجود می بایست نوع پروگرامر را همان مدل پروگرامری که خریداری کرده اید ، انتخاب کنید.   ( برای مثال Stk500 )

در قسمت Communication Port می بایست آن پورتی که پروگرامر به آن وصل است را تنظیم کرد . اگر پورتی که پروگرامر به آن وصل است را نمی دانید کافیست به قسمت Device Manager در Control Panel   مراجعه کرده و سپس در قسمت Port&LPT  نام پروگرامر و پورت Com  آن مشخص است .

میکروکنترلر را روی پروگرامر در جای مناسب و در جهت صحیح قرار می دهیم .

از منوی Tools ، گزینه Chip Programmer را انتخاب می کنیم .

تیک گزینه Program Fuse Bit را برمیداریم.

با زدن دکمه Program All ، پروگرام آغاز می شود.

در پیغامی که هنگام پروگرام ظاهر می شود از ما میخواهد تا فایلی برای ریختن دیتا درون EEPROM معرفی کنید ، چون ما فایلی نداریم پس گزینه Cancel را انتخاب می کنیم .

نکته مهم : دقت کنید که حتما تیک گزینه Program Fuse Bit  زده نشده باشد تا فیوزبیت های میکروکنترلر در حالت default بدون تغییر بماند .

*  بعد از پروگرام کردن میکروکنترلر کافی است آن را وسط بردبرد قرار داده و led   را بین پایه 40  و زمین ( در جهت صحیح ) متصل نماییم و بقیه مدار را به صورت مدار حداقلی که در فصل قبل به آن اشاره کردیم ببندیم .

نکته :  به علت اینکه نرم افزار پروتئوس یک شبیه ساز است ، نیازی به قرار دادن مقاومت پول آپ برای پایه ریست درون نرم‌افزار نیست اما در عمل و به هنگام پیاده سازی بهتر است پایه ریست پول آپ شود و برای ایجاد قابلیت ریست کردن دستی، یک کلید و خازن هم قرار می دهیم.

شکل زیر مدار نهایی را نشان می دهد.

 مرحله پنجم : تست و عیب یابی

در صورت رعایت دقیق همه مراحل گفته شده با وصل منبع تغذیه مناسب مدار بدون هیچ مشکلی کار خواهد کرد.

 مرحله ششم : تولید ، ارتقا و بهبود

در این مثال ساده ، هدف یادگیری بود و برنامه نیازی به تولید ، ارتقا و بهبود ندارد .