online humidity temperature pressure monitoring system

این سیستم برای اولین بار در ایران، در یکی از شرکت‌های دارویی و در محیط اتاق تمیز یا به اصطلاح Clean rooms که از حساسیت بالایی در رعایت اصول GMP برخوردار می‌باشند، پیاده‌سازی گردیده و در ابعاد مناسب جهت جایگذاری در ساندویچ پانل ایجاد طراحی شده‌است. جهت برنامه نویسی این سیستم، از زبان برنامه نویسی قوی و حرفه ‌ای Python استفاده شده است که کاملاً آنلاین و تحت وب نیز می باشد؛ بطوریکه با تمامی مرورگرها می توان در داخل شبکه و یا در صورت سفارش، بر روی اینترنت نیز به اطلاعات دما، رطوبت و فشار دسترسی داشت. همچنین در صورت استفاده از شبکه داخلی، به صورت وایرلس می توان بدون انجام کابل کشی شبکه نیز به اطلاعات ثبت شده دسترسی داشت.

با توجه به اهمیت دما در سیستم های مانیتورینگ، از دو سنسور دما به صورت همزمان استفاده می شود که در صورت بروز مشکل برای یک سنسور، سنسور دیگر جایگزن آن شود. در این سیستم از دو سنسور جداگانه دما – رطوبت و دما – اختلاف فشار استفاده می‌شود. سنسور دما – رطوبت از یک سنسور رطوبت خازنی و یک مقاومت گرمایی تشکیل شده‌است. یک تراشه بسیار ساده نیز درون آن وجود دارد که تبدیل آنالوگ به دیجیتال را انجام می دهد و خروجی دیجیتال را تولید می کند. مشخصات فنی این سنسور در شکل زیر نمایش داده شده است:

پارامتر فشار در اتاق‌های تمیز با توجه به کلاس‌بندی این اتاق‌ها از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است به همین جهت از سنسورهای با دقت بالا و زمان پاسخ‌‌گویی سریع در این سیستم استفاده شده است. سنسور مورد استفاده در این سیستم از دقت 0.08 پاسکال برخوردار است که قابلیت اندازه‌گیری کوچکترین اختلاف فشار را دارد. همچنین این چیپ دارای سنسور دما با رزولوشن 16 بیت و دقت 0.1 درجه سانتیگراد در محدوده دمایی 40- تا 85+ درجه سانتیگراد را دارد.

از یک نمایشگر 7 اینچ لمسی جهت نمایش لوکال در اتاقها استفاده شده است. رابط کاربری گرافیکی مخصوصی برای این نمایشگر طراحی شده است که کاربر فقط قابلیت مشاهده اطلاعات مربوط به دما، فشار و رطوبت را دارد و نمی توان از این طریق بروی نرم افزار و سخت‌افزار تغییر ایجاد نمود. اطلاعات این نمایشگر به صورت آنلاین و لحظه ای بوده و کوچکترین تغییرات را با نرخ به روز رسانی کمتر از 1 ثانیه نمایش می‌دهد.

اطلاعات دما،رطوبت و فشار با توجه به زمان نمونه برداری(Interval) که تعیین می شود، در پایگاه داده (SQL) ثبت و ذخیره می گردد. خروجی برنامه نوشته شده با پایتون برای سنسورها، از طریق رابط گرافیکی که با زبان HTML5 و CSS3 برنامه نویسی شده است، در شبکه داخلی و اینترنت قابل مشاهده است.

در شکل زیر یک شمای کلی (Overview) از صفحه نخست این رابط کاربری گرافیکی نمایش داده شده است که شامل اطلاعات کلی دما، رطوبت و فشار برای تعداد اتاق های دلخواه می باشد. برای نمونه ما اطلاعات 6 اتاق را نمایش داده ایم که چون فقط از یک سنسور برای نمونه استفاده شده است، اطلاعات هر 6 اتاق مشابه هم می باشد.

نمای کلی

با لمس کردن یا کلیک بر روی هر کدام از اتاق های فوق، می توان به جزئیات دما، رطوبت و فشار دسترسی پیدا کرد. البته در صورت نیاز می توان این صفحه را به کسانی که نام کاربری و کلمه عبور از پیش تعریف شده دارند، محدود نمود. مطابق شکل زیر، یک نمودار (ترند) مربوط به دما و رطوبت که قابلیت تنظیم نمایش اطلاعات در هر بازه دلخواه را دارد، در بالای صفحه نمایش داده می شود. در زیر این نمودار، مقادیر میانگین، حداقل و حداکثر دما، رطوبت و فشار در 24 ساعت گذشته نمایش داده می شود که این آیتم نیز قابلیت تنظیم اولیه در بازه دلخواه را دارا می باشد. مقادیر دما، رطوبت و فشار در یک ساعت گذشته نیز در شکل قابل مشاهده است. در شکل ما زمان نمونه برداری را هر 10 دقیقه یکبار در نظر گرفته ایم. اما به علت اینکه مقادیر فشار بسیار حساس و لحظه ای می باشد، در این شکل نمایش داده نشده است، اما سیستم به طور کامل قابلیت نمایش این پارامتر را نیز دارا می‌باشد.

نمودار ها و نمایش جزئیات

در قسمت انهایی شکل فوق که مربوط به جزئیات هر اتاق می‌باشد، مقادیر ثبت شده برای مدت یک هفته، یک ماه، سه ماه، شش ماه و یک سال قابل دسترسی می باشد. شکل زیر، اطلاعات مربوط به این صفحه را نمایش می دهد:

جدول

همانطور که در قسمت قبل نیز گفته شد، پارامتر اختلاف فشار در این دمو نمایش داده نشده است. که دلیل اصلی آن عدم وجود اختلاف فشار در اتاق تست این سیستم می باشد که عدد صفر را نمایش خواهد داد و به همین جهت ارزش لاگ کردن را در محیط تست ندارد.

از مزیای این سیستم نسبت سیستم های مشابه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت کاملاً مناسب و اقتصادی که کمتر از 10% هزینه اجرا و راه اندازی سیستم های مشابه را دارد.
 • ابعاد بسیار کوچک بورد پردازنده که جایگزین سیستم های مانیتورینگ بر مبنای PC یا PLC حجیم و گرانقیمت شده است.
 • رعایت کامل اصول GMP جهت استفاده در محیط اتاق‌های تمیز
 • قابلیت مشاهده اطلاعات دما، رطوبت و فشار به صورت وایرلس
 • رابط کاربری گرافیکی کاملاً اختصاصی و سازگار با تمامی مرورگرها، ریسپانسیو با قابلیت نمایش در رایانه، تبلت، تلفن همراه و…
 • قابلیت تعیین سطح دسترسی به افراد مشخص جهت امنیت بیشتر
 • قابلیت استفاده در تمامی محیط های صنعتی.
 • استفاده از چیپ سنسورهای دما، رطوبت و فشار برندهای معتبر
 • قابلیت اضافه شدن تعداد نود یا اتاق دلخواه به سیستم
 • پشتیبانی فاصله 100 متری بین سنسور و پردازشگر
 • لاگ بی نهایت دیتا به صورت مادام العمر

مانیتورینگ

آپشن های قابل اضافه به این سیستم که آن را کاملاًَ منحصر به فرد کرده اند:

 • قابلیت اضافه کردن پارتیکل کانتر جهت بررسی کیفیت هوا و ذرات موجود در هوا
 • قابلیت اضافه کردن دوربین با کیفیت بالا و قابلیت دید در شب
 • قابلیت اضافه کردن اینترلاک
سفارش محصول

جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش انجام پروژه با این محصول، می توانید از طریق ایمیل یا آی دی تلگرام زیر ارتباط برقرار نمائید:

E-Mail : alireza.ghasemlouy@gmail.com

Telegram ID : @alirezaghasemlouy